2021-2022 Interim Pastoral Team
Lead Pastor: Rev. Dr. Dennis Otto
Pastoral Assistant: Carol Burkindine
Other Staff and Leadership at Bethlehem UMC
Director of Development, Discipleship and Youth: Sean Garner
Congregational Care: Kimberlee Piper
Children's Ministry Coordinator: Julie Spyker
Nursery/Toddler Coordinator: Sue Sharp
Choir Director: Natalie Smith
Organist: Roger Fuller
Contemporary Worship Coordinator: Bob Huska
Chair: George Jones
Vice-Chair: Ronald Kirkwood
Secretary: Teresa Bollis
Lay Leader: Dan Jordan
Lay Delegates to Annual Conference H. Rondald Swift, Suellend Williams, Peter Atwood
Administrative Council Members at Large:
Louise Reisinger, Lori Breen, Pete Atwood, Jane Weaver, Linda Atwood, Bob Kuhn, Ryan Harper, Mitch Rodkey
Honorary Members of the Administrative Council:
Marguerite Kornbau, Gene Gemmill, Paul Summers, Katheryn Summers, Bob Good
Chair (elected in commitee): Jay Orwig/Robert Schmuck
2019 Term: Wendy Pichler, Jame Hielman, Todd Oberdick
2020 Term: Mitch Rodkey, David Lentz, Caorle Koch (treasurer)
2021 Term: Robert Schmuck, Jay Orwig, Leslie Reamer
Finance Committee Chair: James Stine
Financial Secretary: Linda Reed (for accounting)
Financial Secretary: Sandi Neal (for audit)
Assistant Financial Secretaries: Georgia Heilman, Terry Tyson, Palmer Poff, James Stine (for purpose of check signature)
Stewardship Chair: All Wikert/Ed Hesson
Endowment Fund Committee
Chair- George Jones
2019 Team: Austin Eberly
2020 Term: Patrice Heironymus
2021 Term: Dave Raver
Lani Jones, Kay Ann Seitz, Margaret and Tom Tome, Louise Reisenger, Terry Tyson, Roger Mentzer, Carole Koch, Torus Crouse, Janet Fuller, Julie Zart, Linda Schmuck, Kimberlee Piper, Carolyn Rojahn, Margie Orwig, Nancy Knisely, Gail Gianneschi
2019 Term: Cynthia Lentz, Austin Eberly, Dan Jordan
2020 Term: Ron Swift, Jill Heilman, Bill Morton
2021 Term: Debra Young, Jane Weaver, Bill Garmen
(formerly Nominations/Personnel)
2019 Term: Patricia Bowersox, Georgia Heilman, Elizabeth Trump
2020 Term: Palmer Poff, Brad Coe
2021 Term: David Lentz, Gail Gianneschi Higher Education/Campus Ministry: Ann Morton
Carole Koch (chair)
Gail Gianneschi, Jim Hott, Linda Meanor, Nancy Foster, Ryan Haper
Prayer Team Kim Piper/Carol Swift
Certified Lay Minister: H. Ronald Swift
Mission/Outreach
Co-chairs Kelli and Scott Sellers
Technology and Communications Team
Keith Metzel, Michah Metzel
Website- Sean Garner
Facebook- Steve Navaroli, Melissa Harper, Deborah Raver
Education Chair: Sean Garner
Scouting Institutional Representative: Mike Letts
Children's Coordinator (staff) Julie Spyker
Youth Coordinator (staff) Sean Garner
Higher Education/Campus Ministry: Ann Morton
Pre-school Board of Directors:
Co-chairs- Jolene Hill/Alesia Bray
Members: Barbara Kirkwood, Julie Spyker, Cathy Mentzer, Roger Mentzer, Jim Heilman, Chris Fetter, Dolly Wheeler, Lisa Hott, Dolly Wheeler, Pre-school staff members
Youth Team Sean Garner (lead) Ryan Harper, Kim Bacon, Andra Bull, Palmer Poff